Polárna žiara

Kedysi ľudia prikladali polárnej žiare mnoho významov. Inuiti ju pokladali za žiaru pochodní, ktorými si ich predkovia svietili pri prechode na druhý svet. V Európe bola považovaná za duše padlých bojovníkov. V iných krajinách mala však podobný význam ako kométy, a teda predpovedala vojnu, hladomor, chorobu či smrť. Odkiaľ sa však tento jav berie?

Slnko vyžaruje obrovské množstvo elektricky nabitých častíc nazývaných ióny. Tie sa k nám dostávajú vo forme slnečného vetra. Keď sa tieto častice dostanú do kontaktu so zemskou atmosférou, nasledujú magnetické pole Zeme až po polárne časti, kde sa zrážajú s atómami kyslíka a dusíka. Pri týchto zrážkach ióny zvýšia energetický stav atómov, ktoré potom energiu opäť uvoľnia v podobe svetla. Typicky sa vyskytuje vo výške 80 až 500 km.

https://bit.ly/3MBxlNi

Polárna žiara sa objavuje v oboch hemisférach Zeme. Žiara na severnom póle sa nazýva Aurora Borealis a na južnom póle Aurora Australis. Niekedy však smeruje aj bližšie k rovníkovým oblastiam, kde môže byť pozorovaná aj voľným okom. Deje sa to vtedy, keď je Slnko aktívnejšie a vyžaruje našim smerom viac nabitých častíc ako zvyčajne.

Farba polárnej žiary závisí od atómu, s ktorými sa ióny zrazia. Pri kyslíku pozorujeme zelenú až červenú farbu, zatiaľ čo pri dusíku modrú.

Prečitaj si všetky príspevky k téme: Obloha

Prečo je nebo modré ?

Možno ste sa už niekedy zaujímali nad farbou oblohy. Väčšina ľudí vie, že je spôsobená zemskou atmosférou. Viete však, prečo je práve modrá?

Prečo sa farba oblohy mení ?

V istom čase sa tiež obloha pri horizonte javí byť biela.

Čo skrýva nočná obloha ?

Všetky hviezdy a hmloviny, ktoré na nočnej oblohe vidíte, sa nachádzajú v okolí nášho solárneho systému.

Odkiaľ sa berie vietor ?

Aj vzduch má istú hmotnosť, ktorá na Zem neustále pôsobí. Toto pôsobenie dostalo názov atmosférický tlak.

Polárna žiara

Farba polárnej žiary závisí od atómu, s ktorými sa ióny zrazia. Pri kyslíku pozorujeme zelenú až červenú farbu, zatiaľ čo pri dusíku modrú.