Prečo je nebo modré?

Možno ste sa už niekedy zaujímali nad farbou oblohy. Väčšina ľudí vie, že je spôsobená zemskou atmosférou. Viete však, prečo je práve modrá?

Svetlo zo slnka sa zdá byť biele, no v skutočnosti ide o všetky farby dokopy. Táto svetelná energia cestuje vo vlnách. Časť cestuje v kratších vlnách a časť v dlhších vlnách. Napríklad vlny modrého svetla sú kratšie ako vlny červeného svetla.

https://marissafahlberg.com/fluorescence-and-fluorochromes-in-flow-cytometry/

Všetko svetlo cestuje priamo dovtedy, kým do nenarazí na prekážku, ktorá ho odrazí, ohne, vstrebe či rozptýli. Presne to sa deje pri strete slnečného svetla so Zemou. Vďaka plynom a časticiam v atmosfére sa rozkladá na farby, ktoré ho spolu tvoria. Tie sa potom rozpŕchnu do všetkých smerov. Keďže modrá časť spektra je tvorená kratšími vlnami než ostatné, rozptýli sa jednoduchšie.

Prečitaj si všetky príspevky k téme: Obloha

Prečo je nebo modré ?

Možno ste sa už niekedy zaujímali nad farbou oblohy. Väčšina ľudí vie, že je spôsobená zemskou atmosférou. Viete však, prečo je práve modrá?

Prečo sa farba oblohy mení ?

V istom čase sa tiež obloha pri horizonte javí byť biela.

Čo skrýva nočná obloha ?

Všetky hviezdy a hmloviny, ktoré na nočnej oblohe vidíte, sa nachádzajú v okolí nášho solárneho systému.

Odkiaľ sa berie vietor ?

Aj vzduch má istú hmotnosť, ktorá na Zem neustále pôsobí. Toto pôsobenie dostalo názov atmosférický tlak.

Polárna žiara

Farba polárnej žiary závisí od atómu, s ktorými sa ióny zrazia. Pri kyslíku pozorujeme zelenú až červenú farbu, zatiaľ čo pri dusíku modrú.