Čo skrýva nočná obloha ?

Už odpradávna boli ľudia fascinovaní nočnou oblohou, hviezdami a ich pôvodom. Dávne civilizácie mali zmapované súhvezdia lepšie, než samotné prostredie v ktorom žili. Keďže dnes je nočná obloha nad mestami a v ich okolí svetelne znečistená, bežný človek ju často nepozoruje. Kompenzuje sa to však neuveriteľnou technológiou, ktorá nám dnes umožňuje zistiť o vesmíre viac, než kedykoľvek predtým.

Skvelé je aj to, že na pozorovanie vesmírnych telies nepotrebujete drahé vybavenie. Zrakom môžete jasne rozoznávať súhvezdia a svetlosť či farbu hviezd. Najjednoduchším záchytným bodom je Veľký voz, keďže ten asi každý pozná. Od neho už potom jednoducho nájdete Polárku a s postupom času budete súhvezdia rozpoznávať ako pravý astronóm. Medzi hviezdami sa ukrývajú aj planéty, ktoré rozoznáte tak, že sú svetlejšie než hviezdy a neostávajú na rovnakom mieste. Okrem toho hviezdy jemne blikajú, zatiaľ čo planéty vyžarujú neprerušované svetlo.

http://www.planetarium.sk/maps/oblohy/circum.htm

Všetky hviezdy a hmloviny, ktoré na nočnej oblohe vidíte, sa nachádzajú v okolí nášho solárneho systému. Ľahko ale prehliadnete, že sa medzi nimi nachádzajú aj telesá, ktoré sa nenachádzajú ani len blízko našej galaxie. Patria medzi nich blízke galaxie a vzdialené superkopy galaxií.

https://skyandtelescope.org

Keď však chcete posunúť úroveň svojho pozorovanie o level vyššie, už s lacnejším ďalekohľadom viete pozorovať krátery Mesiaca, prstence Saturna, tvary galaxii, či dokonca farby hmlovín.

Prečitaj si všetky príspevky k téme: Obloha

Prečo je nebo modré ?

Možno ste sa už niekedy zaujímali nad farbou oblohy. Väčšina ľudí vie, že je spôsobená zemskou atmosférou. Viete však, prečo je práve modrá?

Prečo sa farba oblohy mení ?

V istom čase sa tiež obloha pri horizonte javí byť biela.

Čo skrýva nočná obloha ?

Všetky hviezdy a hmloviny, ktoré na nočnej oblohe vidíte, sa nachádzajú v okolí nášho solárneho systému.

Odkiaľ sa berie vietor ?

Aj vzduch má istú hmotnosť, ktorá na Zem neustále pôsobí. Toto pôsobenie dostalo názov atmosférický tlak.

Polárna žiara

Farba polárnej žiary závisí od atómu, s ktorými sa ióny zrazia. Pri kyslíku pozorujeme zelenú až červenú farbu, zatiaľ čo pri dusíku modrú.