Prečo sa farba oblohy mení ?

Všetko to závisí od polohy Slnka. Keď sa nachádza priamo nad nami, celá obloha je z nášho pohľadu rovnomerne osvetlená, čo spôsobuje aj rovnomerné sfarbenie. Keď sa však Slnko približuje k horizontu, vyžarované svetlo prechádza atmosférou omnoho dlhšie, čo spôsobuje, že modré svetlo sa rozpŕchne ešte viac a dostane sa ho k nám menej. Preto sa večerná obloha sfarbuje dočervena. V istom čase sa tiež obloha pri horizonte javí byť biela. Keďže svetlo sa od zemského povrchu odráža, občas sa stane, že sa farebné zložky svetla opäť spoja do bieleho svetla, čo pod istým uhlom vieme pozorovať.

https://physics.weber.edu/schroeder/ua/sunandseasons.html

Čo však kratšie vlny? Keďže sa rozptýlia ľahšie, logicky by to malo znamenať, že nebo je fialové. Fialové však nie je, pretože slnko vyžaruje svetlo s omnoho vyššou koncentráciou modrej farby než fialovej.

Prečitaj si všetky príspevky k téme: Obloha

Prečo je nebo modré ?

Možno ste sa už niekedy zaujímali nad farbou oblohy. Väčšina ľudí vie, že je spôsobená zemskou atmosférou. Viete však, prečo je práve modrá?

Prečo sa farba oblohy mení ?

V istom čase sa tiež obloha pri horizonte javí byť biela.

Čo skrýva nočná obloha ?

Všetky hviezdy a hmloviny, ktoré na nočnej oblohe vidíte, sa nachádzajú v okolí nášho solárneho systému.

Odkiaľ sa berie vietor ?

Aj vzduch má istú hmotnosť, ktorá na Zem neustále pôsobí. Toto pôsobenie dostalo názov atmosférický tlak.

Polárna žiara

Farba polárnej žiary závisí od atómu, s ktorými sa ióny zrazia. Pri kyslíku pozorujeme zelenú až červenú farbu, zatiaľ čo pri dusíku modrú.